Yumurta Donasyonu Aşamaları Nelerdir?

Yumurta Donasyonu Aşamaları Nelerdir?

Yumurta Donasyonu Aşamaları Nelerdir; Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yumurta donasyonuna başvurmaları ile onları bekleyen bir süreç vardır. Yumurta donasyonu işlemine karar verildikten sonraki aşamaların ilki çiftin kan gruplarının öğrenilmesidir. İşleme başlamadan önce gerekli testler yapılır. Döllenecek olan yumurta seçilirken ise tedavi olacak çiftin kan grupları, fiziksel özellikleri gibi bazı kriterler göze alınarak en uygun yumurtanın bulunmasına çalışılır. Donasyon yapılacak olan yumurtanın sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir.

Çünkü yumurtayı veren kişide herhangi bir kan yoluyla bulaşan hastalık var ise yumurta da hastalıklı olacaktır. Bu yüzden yumurta taramadan geçirilir. Yumurta donasyonu işlemine başlamadan önce anne adayına embriyonun yerleştirilmesinden önce rahim gebeliğe hazırlanır. Anne adayının rahmini gebeliğe hazırlamak için uygun doz ve şekilde ilaç tedavi uygulamasına başlanır.

Yumurta Donasyonu Aşamaları Nelerdir

Yumurta Donasyonu Aşamaları Nelerdir

Rahmin gebeliğe hazırlanması

Rahmin gebeliğe hazırlanması aşamasında ki en önemli durum adayın adet görüp görmeme durumudur. Verici adaya ise yumurtayı kaliteli ve sağlıklı yapmak için bazı ilaç tedavileri uygulanır. Verici adaya verilen yumurta artırıcı ilaçlar sonunda yumurta kontrol edilir ve belli bir çapa geldiklerinde çatlatma iğneleri ile çatlatılır. Yapılan iğneden sonra yumurtaları toplamak için vericiye anestezi yapılır.

Bu işlem ile alınan yumurtalar ve baba adayından alınan kaliteli spermler özel bir kapta döllenmek için bir araya getirilir. Bunun sonucunda embriyo meydana gelir. Döllenen yumurtalar arasındaki en sağlıklı ve kaliteli olanı anne adayına transfer edilmek üzere özel kap içerisinden alınır. Anne adayına alınan embriyo ultrason kontrolünde rahimine yerleştirilir. Yumurta donasyonunun en son aşaması ise bu işlemlerin bitiminden 12 günlük bir süre sonra kanda gebelik testinin yapılmasıdır. Gebelik testi sonucu eğer pozitif bir durumla karşılaşırsanız uzmanınız kontrolünde başarıya ulaşmak için gerekli diğer aşamaları takip etmeli ve uygulamalısınız.

Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

Paylaş

Yorum

 • Isimsiz Kullanici Yanıtla

  Halil Ibrahim Tekin iki cihanda isiklarda ol.. Bu dunyada ki en buyuk hediyeye siz n basarilarinizla ulasacagim inshallah suanda 10 haftalık ıkız bebeklerıme hamıleyım..Rabbım her ısteyene nasıp etsın..Lakın Hayatımıza anlam katan Degerlı doktorum ve onun basarılı ekıbı..Embrıyolog Alı bey hepınız muhtesemsınız..Allah sızden razı olsun..

  14 Kasım 2014 - 11:59
 • mehtap Yanıtla

  erken menopoza girdim ve çocuk sahibi olabilmemin tek yolunun yumurta donasyonu olduğunu öğrendim bana Halil İbrahim Beyi önerdiler ilk görüşmemizi yaptık tedaviye başlamaya karar verdik

  19 Kasım 2014 - 21:31
 • Halime Güzin Yanıtla

  Yumurta donasyonu işlemine karar verdikten sonra işe nereden başlayacağız?

  2 Şubat 2016 - 13:32

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir