Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Önemi

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Önemi

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Önemi; Tüp bebek tedavisinde en önemli aşamalardan biri olan ilaç tedavisi dikkatli yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisinde ilaç tedavisi anne adayına yapılır. Anne adayının yumurtalarını, rahmini tedaviye hazırlamak bu süreçte gerçekleşir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Önemi

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Önemi

İlk olarak anne adayının adet sürecinin ikinci veya üçüncü günü hormon ilaçlarına başlaması gerekir. Bu hormon ilaçları uzmanınızın önerdiği saatte ve şekilde doğru yapılmalıdır. Yaklaşık iki hafta süren ilaç tedavisinde amaç yumurtaları olgunlaştırıp daha kaliteli hale getirmektir. Daha sonra yumurtalar istenilen olgunluğa geldiğinde ilaç tedavisi sonunda çatlatma iğnesi yapılır. Bu çatlatma iğnesi yumurta toplama öncesi yapılır. Yumurtaları çatlatıp topladıktan sonra spermler ile birleştirilmeye başlanır. Birleşen üreme hücreleri embriyo haline geldikten 3 veya 5 gün sonra anne adayına transfer edilir. Bundan sonraki aşama normal gebelik ile aynıdır.

Gebelik süresince kullanmanız gereken vitaminler veya ek takviye ilaçları sizin sağlık durumunuza göre belirlenir. Bu ilaçların da sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz açısından önemi büyüktür. Şeker veya tansiyon hastalarının hamilelik süresi boyunca kullanması gereken ilaçlara çok dikkat etmeleri gerekir. Her hafta tansiyon kontrolü önemlidir. Bebeğinizin kilosuna göre yine hamilelikte bebek odaklı ilaçlar uzmanınız tarafından verilebilir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların en büyük önemi zamanında ve doğru kullanılmasıdır. Zamanında ve doğru kullanılmayan ilaçlar yüzünden tüp bebek başarı oranı da düşmektedir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir