Tüp Bebek Tedavisinde Anestezi İşlemi

Tüp Bebek Tedavisinde Anestezi İşlemi

Tüp Bebek Tedavisinde Anestezi İşlemi

Tüp Bebek Tedavisinde Anestezi İşlemi


Tüp Bebek Tedavisinde Anestezi İşlemi;Korku konuyu bilmemekten kaynaklanır. Günümüz anestezisi son derecede konforlu ve güvenli bir ağrısızlık ve uyku da sağlamaktadır.

Yukarıda sayılan işlemler  bilindiği üzere anestezi altında yapılabilmektedır. Biz de bu işlemlerde anesteziyi tercih etmekteyiz. Anestezi tekniğinde modern bir uyutucu olan Propafol ve Fentanil gibi çok kuvvetli ağrı kesiciler birlikte verilerek yapılır. Anestezi öncesi alınması gereken önlemler hasta tarafından bilinmeli ve anlaşılmalıdır. Anestezi alacak olan hastalar anestezi öncesi 6 saat bir şey yiyip içmemelidir. Burada amaçlanan şey hasta uyuduğunda midesinin boş olmasıdır.

Midenin dolu olması halinde anestezi ile bilincini ve kontrolünü yitiren hasta istenmeyen kasılmalar ile midesindeki sıvıyı iterek tekrar boğazına getirebilir. Ve bu maddeler nefes alma esnasında nefes borusuna ve akciğerlere gider. Bu durum çok tehlikelidir ve asitli mide sıvısı geçtiği solunum sistemi borularını yakar. Yine katı halde nefes borusuna giden gıda parçası bir noktada nefes borusu dallarını tıkar. Hem nefes darlığına yol açar hem de farkına varılmazsa akciğerlerde iltihaplanmaya yol açar.

Çok az bile olsa gıda veya sıvı alınması, ciddi risk yaratabilir.

Daha büyük ameliyatlarda ve acil ameliyatlarda hastaların nefse borusuna kapalı sistem bir kateter sokulur. Mide doluysa nazogastrik sondayla mide muhtevası boşaltılır.

Hastalar bu işlemleri yaptırmaya gelirken istenen testleri yanlarında getirmelidirler. Daha önceden istenmekte olan anestezi ile ilgili Narkoz testleri daha modern ilaçlar kullanıldığından terk edilmiştir.

HSG ve yumurta toplama (opu) işlemi çok kısa sürer. 20 yumurta bile toplam 10-15 dakika içersinde rahatlıkla toplanabilmektedir. Bu işlemler nadiren 15 dakikayı geçer.
haber_3_2_web

Hastaların ayılma süreleri yine modern illaçlar ile çok kısalmıştır. Odaya döndüğünde hasta rahatlıkla konuşabilir olmalıdır. Eğer hasta sözlü uyarılara cevap vermezse odada bulunan refakatçi hemen görevliyi çağırmalıdır.

Odada bulunan ve işlemden çıkan hasta nefes alıp vermeli ki bu karnın ve göğüs kafesinin inip kalmasından kolayca anlaşılır. Yine hastanın morarması hakkında acil doktora haber verilmelidir.

Hastalar işlem saatinden en az 30 dakika önce klinikte olmalı ve gerekli formları okuyarak düzenli bir şekilde doldurmalıdırlar. Daha önce geçirilmiş hastalıklar, kullanılan ilaçlar mutlaka formda sorulmasa dahi söylenmelidir.

Yumurta toplama

Yumurta toplama ve TESE-TESA işlemlerinden önce hastanın ve klinikte çalışan tüm personelin sağlığını ilgilendirdiğinden dolayı bulaşıcı hastalık testleri yapılmış ve hazır olmalıdır.

Yumurta toplama işleminde kanama riski olduğundan işleme girmeden önce hastanın kan sayımı ve pıhtılaşmayla ilgili testleri yapılmış olmalıdır.

Acelesi olan hastalar kliniği terk etmeden önce , mide bulantısı ,ağrı, kulak çınlaması, bulanık görme vs. gibi bulgular olduğunda bu belirtileri mutlaka hekimlerine bildirmelidirler.

Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

Paylaş

Yorum

 • melda karayel Yanıtla

  verdiğiniz bilgiler için tşkler.

  19 Kasım 2014 - 22:25
 • kemal aydın Yanıtla

  bende tese işlemi gördüm ve iyiki anestezi diye birşey var

  23 Kasım 2014 - 00:31
  • Anra Yanıtla

   Arkadas TESE ameliyati nasildir? Sonra agri oluyomu?

   9 Şubat 2015 - 05:30
   • Dr. Halil İbrahim Tekin Yanıtla

    Merhaba ;
    Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bir üroloji uzmanına başvurmalısınız.

    4 Mart 2015 - 22:08
 • Deniz Ocak Yanıtla

  Yazıyı okumadan önce gerçekten çok endişeliydim, tüp bebekte nasıl anestezi olunur diye merak ediyordum ama makaleyi okuyunca içime su serpildi gerçekten. Anestezi konusunda gözümüzü çok korkutmuşlardı bu konuda, tüp bebek tedavisinde farklı olur diye düşünüyordum iyi ki yazınızı okumuşum. Çok teşekkürler bunları paylaştığınız için.

  1 Şubat 2016 - 14:09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir