Yumurta Toplama ve Yan Etkileri

Yazılar Geri dön

Yumurta Toplama ve Yan Etkileri

Yumurta Alma
Yumurta Toplama ve Yan Etkileri; Yumurta transvajinal ultrason aspirasyon, bilinçli sedasyon altında gerçekleştirilen bir cerrahi prosedür olup, belirlenen donörlerden alınır. (Aşağıdaki şekle bakınız). Bir ultrason sondası bağlanmış boru kullanarak, her yumurtalık içerisine bir emme iğne yönlendirir ve folikül olgun oositlerin kaldırır. Örneğin oral prometazin edilen bir ilâç prosedürü sırasında mide bulantısı önlemek için kullanılabilir.

Yumurta Toplama ve Yan Etkileri

Yumurta toplama sonrasında, bağışçılar genelde 1-2 saat klinikte kalır ve daha sonra kurtarma için eve dönerler. Örneğin ağızdan doksisiklin gibi bir antibiyotik enfeksiyonu önlemek için reçete yazılır ve bağışçılar bir hafta kullanırlar. Sonra takip sınav ve ultrason yapılmalıdır.

Yumurta Toplama

yumurta toplama Şekil.1 : Transvajinal Ultrason Aspirasyon Yoluyla Yumurta Alımı.

Yumurta Edinme Yan Etkileri

Yumurta alma ameliyatı, bağışçılar için bazen yumurtalıkların yakın organlara yapısal hasar verebilir. Örneğin: Mesane, bağırsak, rahim, kan damarları veya diğer pelvik yapılarda yaralanma gibi. Yöntem sedasyon veya hafif anestezi altında yapılmasına rağmen, yumurta almada hafif rahatsızlığa ya da orta şiddetteki sıkıntılara neden olabilir.
Cerrahi riskler; akut over travma, enfeksiyon, infertilite, vajinal kanama ve kesikler içermektedir. Sağlıklı Kadınlarda nadir olmasına rağmen ek olarak, anestezik komplikasyonlar meydana gelebilir.

Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılar Geri dön