Yumurta (Oosit) Dondurma Hangi Durumlarda Uygulanır?

Yazılar Geri dön

Yumurta (Oosit) Dondurma Hangi Durumlarda Uygulanır?

Yumurta (Oosit) Dondurma Hangi Durumlarda Uygulanır; bu işlem ile ilgili gerekli adımlar,dikkat edilmesi gerekenler ve yapılması gerekenler;

 • Kanser hastası olup kemoterapi, radyoterapi gibi yumurtalıklara zarar verici tedavilere maruz kalacak olanlar tedaviye başlamadan önce yumurta dondurma işlemi yaptırarak tedavi sonrasında dondurulan yumurtalar sayesinde çocuk sahibi olabilmektedir.
 • Erken menopoz riski olan yani genç yaşta yumurta rezervini kaybetme riski olanlar yumurta dondurma işlemi sayesinde ilerleyen zamanlarda da anne olma şansına sahip olacaklar.
 • Yaşı ilerlemiş yada genç olsa bile geçirdiği bazı rahatsızlıklar nedeni ile yumurtalık rezervi azalmış bayanlara yumurta dondurma programı uygulanabilir. Böylece yumurtalar biriktirilerek tüp bebek esnasında daha fazla embriyo elde edilmiş olur.

Yumurta Dondurma aşamaları

 • Yumurta (Oosit) Dondurma

  Yumurta (Oosit) Dondurma

 • Kadın hastalıkları ile ilgili ameliyatlar sırasında yumurta rezervinin olumsuz etkileneceği durumlarda yumurta dondurma işlemi uygulanır. Yumurtalar ameliyattan önce toplanıp ilerde kullanılmak üzere dondurulabilir.
 • Ayrıca kariyer için yada başka nedenlerle daha ileri yaşlarda gebe kalmak isteyen, Henüz evlilik düşünmeyenler de yumurta dondurma yöntemine başvurabilmektedir.

Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

Yorum

 • Serpil Talan Yanıtla

  Aslında çok mantıklı bir fikir ve uygulama bu yumurta dondurma işlemi. Bu sayede zor bir ameliyata girmeden ya da kariyer mi annelik mi diye tercihte bulunmaya gerek kalmayacak. En azından insanın kafası rahat olacak.

  1 Şubat 2016 - 15:43

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılar Geri dön