Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta donasyonu nedir (Yumurta Nakli) gebelik başarı oranı en fazla tüp bebek uygulamalarındandır ve kendisine ait yumurta hücresi ile hamile kalma talihi olmayan kadınlara uygulanmaktadır.

Yumurta donasyonu veyahut yumurta nakli işleminde donör (yumurta bağışı yapan kişi) anne adayının fizyolojik özelliklerine benzermektedir, uygun kan grubuna sahip, herhangi bir sağlık problemi olmayan ve doğurgan yapıda bireyler arasından seçilir. Nakil işlemi tüp bebek tedavisi ile gerçekleşir.

Tüp bebek işlemi ile meydana çıkan Yumurta Donasyonu benzeri gelişmeler yumurta (oosit) problemi sürdüren anne adaylarına bebek sahibi olma ihtimali sunuyor.

Yumurta Donasyonu, bir an önce erken menopoz ve kalıtsal problemi olan hasta olanların tedavi süreçlerinde gündeme geldi. ilerlemiş yaş dolayısı ile yumurta üretimi düşen ve yumurta kalitesinde bozulmalar olan hasta olanlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Bu yolda kullanılan yumurta bağışı uygulamaları, değişik kısırlık nedenlerinin rahime tutunmaya tesirleri üst kısmına ve bu tesirlerin yumurtadan mı yoksa rahimden mi kaynaklandığı bilimsel biyolojik yanıtlar getirebiliyor.

Tüp bebek tedavi

Tüp bebek tedavi metodunun kullanıldığı ilk yumurta bağışı 1983 yılında kaydedilmiştir. Bu ilk gebelik denemesi düşükle sona ermiştir. Yine de az tek süre sonra yumurtalıkları çalışmayan yabancı tek hastada oldukça oldukça başarılı bir gebelik meydana gelmiştir.

Öncelikle, çocuk , sağlıklı ve doğurgan donörler tedavi programlarına titizlikle seçilerek bütün bulaşıcı ve genetik hastalıklar durumundan muayene edilerek testleri yapılmıştır.

Yumurta donasyonu, Kıbrıs’ta kullandığımız tüp bebek tedavileri içinde ailelerin en sık sık müracaat ettikleri yerdir. Ayrıca tek sürü yaygın olarak kullanılan tek tüp bebek tedavisidir.

Doktorumuz Halil İbrahim Tekin yaklaşık 10 yıldan fazla sürede yaklaşık binlerce sağlıklı bebek dünyaya getirmiş. Binlerde ailenin mutlu bir şekilde çocuk sahibi olma hayallerini gerçekleştirmiştir.

Op. Dr. Halil İbrahim Tekin’e Yumurta Donasyonu işlemi ile ilgili sorularınızı sorabilir, tedaviniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz  

 

Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

Paylaş

Yorum

 • GÜLSEMİN Yanıtla

  merhaba,
  ben 24.01.1988 doğumlu 1 çocuk annesi 6 yıllık evliyim benim fsh değerim 50 60 70 lerde oynuyor doktorum erken menepoz teşisi koydu ve yumurtalıklarım üreme yapmadığı gibi tüp bebeği bile kabul edemiyeceğini söyledi ben 1 çocuk sahibi daha olmak istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen

  14 Mayıs 2015 - 14:21
 • Efsun Yanıtla

  Hocam merhaba ben 43 yaşındayım doğuştan rahmin yok ve bu yüzden çocuğumuz olamıyor. Yumurta donasyonu mu gerekiyor tedavi için?

  18 Şubat 2016 - 13:16
 • Nurgün Toksen Yanıtla

  Hocam tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olunması ile doğal yoldan gebe kalınması arasında bir fark, bir zarar ya da bir risk söz konusu olabilir mi?

  19 Şubat 2016 - 14:27

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir