Tüp Bebek ve Donasyon Tedavisinde Önem Sırasına Göre Başarısızlığın Sebepleri Nelerdir?

Tüp Bebek ve Donasyon Tedavisinde Önem Sırasına Göre Başarısızlığın Sebepleri Nelerdir?

Tüp Bebek ve Donasyon

Tüp Bebek ve Donasyon

Tüp Bebek ve Donasyon Tedavisinde Önem Sırasına Göre Başarısızlığın Sebepleri Nelerdir? Tedavi süreci nasıl işlemektedir?

1-Laboratuvar ;

Yumurtalar ve spermler vücut dışına alındıkları ve dış ortamda işleme alındıklarından iyi ve kusursuz bir laboratuvar gereklidir. Kullanılan malzemenin tamamına yakını uzak ülkelerden ithal edilirler. Özellikle medyum (sıvı karışımlar) denilen ve hücrelerin yaşamını sürdürdükleri ortam çok hassastır.
PH ,Oksijen konsantrasyonu ve daha da önemlisi medyumların soğuk zincir dahilinde getirilmiş olması çok büyük önem arz eder. Kuluçka makinalarının ısısı, nemi, gaz seviyeleri ve temizlikleri de hayati önem taşır. Havada bulunan toz miktarı da gebelik şansını azaltmaktadır. Hava kalitesi düştüğünde düşük oranlarının artığını gözlemlemişizdir. Her laboratuvarda işlemleri bilen personel bulunur. En önemli beceri laboratuarda oluşan sorunları erken tesbit etmektir. İyi bir embriyolog 15-20 yılda yetişir. Tecrübe hayatidir. Laboratuarda oluşan sorunları erken tesbit eden ve çare üreten kişi iyi bir laboratuar için şarttır.

2-Tedaviyi Yapan Doktor;

Başarıda en önemli unsurlardan biri de tedaviyi planlayan hekimdir. Hekim hatalarını anlamak nisbeten kolaydır. Örneğin HSG çektirmeden (özel durumlar dışında ) tedaviye başlayan, ilaç dozunu sürekli değiştiren, rezervi iyi olan hastalarda yeteri kadar olgun yumurta elde edemeyen tiroid hormonlarını tesbit edemeyen, yumurta çatlatma günü Progesteron bastırmayan hekim muhtemelen yanlış yapmaktadır. Ayrıca Endometriyumu ciddiye almayan, gereksiz yere hiç bir ultrason ve HSG filmi olmadan Histeroskopi yapıp bir bakalım diyen hekim yanlış seçimdir.

Yine yanlış ilaç seçimi, eski ve demode olmuş protokolleri uygulayanlar, ilaç  kullanım süreleri ve dozlarını yanlış belirleyen hekimler yanlış seçimdir. Meslek hayatımda yurt dışından gelen bir hastanın günde 12 adet ESTRAFEM ilacından kullandığını görmüşüz ve şaşırmışızdır. Bu ilacın dozunu artırınca Endometriyumun kalınlaşacağını düşünmektedirler.

Rahim içinde hiç bir problem olmayan hastaların gereksiz yere rahim içlerini genişletmek amacıyla kesildiğini üzülerek görmekteyiz. ENDOMETRİYOZİS hastalarında 3 aylık hazırlık tedavisi yapılamadan tedavi başlamaktadır. Sonucu olumsuz etkiler. Hekim arkadaşlarımız genel kabul gören makul yenilikler yerine kimsenin ciddiye almadığı Gebelik Aşısı ve Lenfosit aşısı gibi ilave tekniklere başvurmamalıdırlar. Daha önce çok önemli bir yenilik gibi ortaya atılan Yapıştırıcı,Yuvalama(hatching) ,İVM,ROSİ gibi tekniklerin zaman içinde gebelik üzerinde önemli bir katkısı olamadığı anlaşılmıştır.

 

Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

Paylaş

Yorum

 • sibel ergün Yanıtla

  bencede bu faktörler çok önemli daha önce 3 denemem oldu fakat başarısızdı ancak bi akrabamın tavsiyesiyle Halil İbrahim Tekin ‘e gittim ve şuan hamileyim doktor çok önemli alanında uzman olduğu ilk konuşmada belli oluyor.

  19 Kasım 2014 - 21:36
  • Hazal Yanıtla

   Bende 2 kez Kıbrısta deneme yaptım olmadı hata nerde neyde bilemiyoruz…

   1 Ekim 2017 - 17:36
 • ayşenur güler Yanıtla

  benimde tavsiyem bu tedaviye başlamadan önce çok araştırıp doktorlarını iyi seçmeleri gerektiği yönünde ben de bunun sıkıntısını yaşadım tecrübesiz bir hekimle karşılaştığım için

  23 Kasım 2014 - 00:27
 • huseyin Yanıtla

  İyi gunler hocam esimin fsh deheri 62,05 bu durumda yumurta nakli olurmu lutfen bizi bilgilendirin

  6 Nisan 2015 - 15:03
 • Salim Yanıtla

  Tüp bebek ve donasyon işlemi yapılacaksa kesinlikle işinin ehli bir doktor şart yoksa insanların emeği ve umudu boşa gidiyor.

  8 Şubat 2016 - 12:10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir