Tüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi

Yazılar Geri dön

Tüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi

Tüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi;Tüp bebek tedavisinde başarılı olmak için öncelikle mutlaka erkekte sperm olmalı veya çeşitli yollarla sperm elde edilmelidir. Eğer erkekte sperm var ve çocuk sahibi olunamıyorsa sperm kalitesi düşük, hızı az ve morfolojisi bozuk olabilir. Bu gibi durumlarda da spermin kalitesini ve hızını artırıcı tedaviler uygulanmalıdır.

Erkekte spermiyogram testi ile sperm analizi yapılır. Mastürbasyon ile boşalma sonrası verilen menide sperm aranır ve hiç sperm bulunamaz ise azo spermi adı verilip ilaç tedavileri ve testislerden alınacak parçalar ile sperm bulma yoluna gidilir. Son teknoloji mikroskobik ortamda testisler açılır ve tübikler incelenerek sperm aranır. Bulunan her bir sperm itina ile değerlendirilip.

Tüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi

Tüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi

Erkeklerde sperm sayısının 20 milyonu bulması normal spermiyogram testidir. Ancak tüp bebek tedavisine başvuran erkeklerin %40’ ında sperm sayısı çok daha düşüktür. 1 – 5.000.000 arasında değişen sperm dölleyememe riski ile karşı karşıyadır. Bu aşamada verilecek pregnly ve pregon ilaçlar ile artırılan testosteron sayesinde sperm kalitesi ve hızı artırılmaktadır.

Sperm Donasyonu

Erkeğin tedavisi kadının tedavisine göre daha sonuçlanabilir olur önemli olan kaliteli sperm bulmaktır. Spermin normal mastürbasyonla veya testisler açılarak cerrahi müdahale ile alınması sonrasında erkeğin tüp bebek tedavisi aşamasında işi bitmiştir. Ancak spermin olmayışı sonucu uygulanacak ilaç tedavileri 1 – 12 ay arasında değişmekte olup testislerin açılması kararı uzun bir ilaç tedavisi ve yapılan hormon testleri sonucunda karar verilmektedir.

Yorum

 • İsmail Yanıtla

  Ben tedavi sonrası tese ameliyatı oldum ve 2 tane bulundu ama doktor bulunan hücre kötü dedi ve tüp bebek deneyin dedi tutma şansı varmıdır yardımcı olursanız sevinirim

  3 Nisan 2017 - 11:50
  • Betül Kılıç Yanıtla

   Merhabalar,

   Gerekli bilgilendirme mail adresinize atılmıştır.

   Saygılarımızla…

   3 Nisan 2017 - 12:16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılar Geri dön