Tüp Bebek ve Gebelikte Kişiselleştirilmiş Diyet Arayışı

Tüp Bebek ve Gebelikte Kişiselleştirilmiş Diyet Arayışı

Uzmanlar diyet modellerinin kişiselleştirilmesinin insanların kilo vermesini kolaylaştırdığını vurgulamaktadırlar.
Bilim adamları rejimlere uymamanın sadece kişinin iradesizliğinden dolayı olmadığıni, insan genetiğinin, hormonların ve pskolojik durumlarının da kilo vermeyi zorlaştırdığını söylemektedirler .
BBC. Oxford ve Cambridgedeki bilim adamlarının yptıkları çalışmada ( 3 ay boyunca 75 kişide yaptıkları deneyde ), herkesçe bilinen standart diyetlerin değil, kendilerine özel diyetleri uygulayarak daha etkili kilo vereceklerini vurguladılar. Tüp bebek tedavisinde beslenme çok önemli bir faktördür.

Üç çeşit yeme alışkanlığından dolayı kilo alan kişi olduğu belirtilmektedir;

1-Yemeğe başlayınca duramayan,
2- Sürekli kendini aç hisseden
3-Stresli veya sinirli olduğunda (duygusal )yiyenler.

Bu yeme alışkanlıklarında hormonlar çok büyük rol alıyor. Bağırsaklara yenilen gıda gelince hormonlar kan yoluyla beyine mesaj yollayarak, kişiye doyma hissi gönderir. Bazı kişilerde bu hormon az salgılandığı için, kişi doyduğunu hissetmemektedir.

Sürekli atıştıran kişiler ise genelde yağlı ve şekerli yemekler tüketirler.Bu tür yemekler beyini kandırıp yağ deposunun sürekli dolması gerektiğine inandırmaktadır.

Duygusal yiyenler stress altında veya gergin oldukları anlarda birşeyler yemek isterler. Beyin kişinin zorlukta olduğuna anlar ve vucutta değişiklikleri tetikler. Örneğin, kalp atışları hızlanır. Bu stres hali kişinin alışkanlığından vaz geçmesini zorlaştırır ,çünkü stresli zamanlarda beyin ödül ister.
İnsanlar genelde rejimlerin irade ile ilgili olduğunu düşünürler fakat kişilerin yeme alışkınlıklarını değiştirmekle ilgilidir.

tüp bebek

tüp bebek

Bilim Adamları yüksek proteın ve düşük glisemik indeksli rejimleri önermektedirler.Bagırsaklarda daha yavaş emildiğinden dolayı tokluk hissini daha uzun süre veren,tavuk, balık, mercümek, basmati pirinç ve tahıl gıdaların tüketilmesini tavsiye eden bilim adamları, ekmek ve patatesin, bağırsaklarda çok daha erken emildiği için, doluluk hissi uzun sürmediğinden dolayı fazla tüketilmesini desteklememektedirler.
Sürekli atıştıran kişiler 7 gün boyunca rejim yapamadıktan dolayı, haftanın 2 günü 800 kalori tüketmeleri önerilir. Bu oruç yöntemi, vücudu yağ yakması için şok eder.

Duygusal yeyici Alison Vaughan 12 hafta destekli rejim yaparak 19.5 kilo verdi. Kilosu düştükce kendine güveni ve inancının yükseldiğini söyleyen kadın, etrafındaki insanlardan destek almasının çok önemlı ve faydalı olduğunu söyledi.

Yavaş yemek, kahvaltıyı mutlaka yapmak ve doluluk verdiğinden dolayı çorba içmeyi tavsiye eden bilim adamları, yorgunluğun insanların sağlıksız beslenmelerine yol açtığını vurguladı.
Spor yapmak kilo vermenize yardımcı olabilir fakat bilim adamları beslenme şeklinizi değişerek daha etkili kilo vereceğinize inanıyor.

En büyük efsanelerden biride kadınların metabolizmanın yavaş çalışmasından dolayı kilo veremediklerne inanmalarıdır. Yediklerinizin enerjiye dönüşmesinin hızı ,yaş, cinsiyet ve kiloya bağlıdır. Kişiler kılolu olunca metabolizma yavaş, zayıf olunca metabolizmanın hızlı çalıştığını sanar fakat kilolu kişilerin kalbi ve akciğerleri daha büyük olduğundan dolayıi metabolizma daha hızlı çalışır – Büyük araba daha fazla benzin yakar gibi düşünülebilir.

Kaynak : http://www.bbc.co.uk/news/magazine-30709297

 

Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

Paylaş

Yorum

 • Hande Sabırlı Yanıtla

  Eşimle Tüp bebek tedavisini düşünüyoruz. Fazla kilolarımız da var, tüp bebek işleminde kilolarımızın bir sıkıntısı olur mu? Hem tedavi sürecinde, hem de çocuk doğduktan sonra, yediklerimizin ve içtiklerimizin, bebeğimize bir zararı olur mu? Diyet arayışına şimdiden girmeli miyiz?

  18 Ocak 2016 - 14:56
 • Gülten Hancı Yanıtla

  tüp bebek tedavisiyle şu an 3 aylık gebeyim ve kendimi aşırı aç hissediyorum. Tamam normale göre daha fazla yiyorum ama doymak bilmiyorum. Bunun çocuğum için bir sıkıntısı olur mu diye çok endişe ediyorum açıkçası

  4 Şubat 2016 - 11:53
 • Beyza Nur Yanıtla

  Merhaba hocam tüp bebek tedavisiyle şu an gebeyim ve aşırı yeme ihtiyacı duyuyorum bu normal mi , etraflarda sen iki canlısın tabi ki çok yemen gerekiyor diyorlar ama yerken biraz tereddüt yaşıyorum.

  19 Şubat 2016 - 14:20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir