Tüp Bebek Tedavisinde Progesteron Kullanımı

Tüp Bebek Tedavisinde Progesteron Kullanımı

Tüp Bebek Tedavisinde Progesteron Kullanımı

Tüp Bebek Tedavisinde Progesteron Kullanımı

Tüp Bebek Tedavisinde Progesteron Kullanımı;Genellikle yumurta toplama günü başlanan progesteron tüm kliniklerde gebeliğin 12. haftasına kadar kullanılmaktadır. Bu sürenin neden 12. Gebelik haftasına kadar olduğunu kimse bilmemekte ancak gelenek halinde kullanılmaktadır .İnsan fizyolojisi ile yani insan doğasiyla uğraşan bilim adamları embriyo transferini takiben plasenta veya Koryon Villusleri denen (dilimizde Eş olarak adlandırılan) yapının progesteron hormonunu salgılama işlemini 15 gün içinde sağladığını belirtmişlerdir.

Yapılan hayvan deneyleri ise gebelik süreleri farklı olmakla beraber bazı maymun türlerinde buna benzer sonuçlar alınmıştır.

Embriyo transferini takiben hangi süreyle Progesteron Kullanılmalıdır?

Dünya üzerindeki tüp bebek kliniklerinin %90 a yakını bu ilacı Embriyo transferini takiben 9 hafta süreyle kullanmaktadır. Biz de klinik olarak tam 18 yıldır aynı şekilde kullanmaktayız. Bu sürenin ne kadar olması gerekli olduğu sorusunu 10 yıldır kendimize sormaktayız.Yaptığımız bilimsel yayınlar ile ilgili taramada bu sorunun cevabını bulamadık. Ancak bu gün bu sorunun cevabını bilmekteyiz. İngilterede yapılan, 5 yıldır süren ve bir çok merkezde birlikte sürdürülen en üst düzeyde metodoloji ile yapılan çalışmanın sonuçları çıkmıştır. Dr. Gazvani ve Kingsland’a minnet borçluyuz. Bu sonuçlar hastaların gereksiz yere progesteron kullanma sıkıntısına son verecek bilgileri bize sunmuştur. Embriyo transferini takipeden 2 hafta ile 9 hafta Progesteron kullanılması gebeliğin devamı anlamında herhangi bir fark yaratmamaktadır. Başka bir deyimle embriyo transferini değilde son adet tarihi baz alınırsa, gebeliğin 6 ıncı haftasına kadar progesteron kullanmakla 12. Haftasına kadar kullanmak arasında gebelik kayıpları açısından bir fark yoktur.
Bu yazının yazıldığı 17.08.2014 tarihi itibariyle Vajinal Progesteron kullanımını 6. Gebelik haftasında bitirmek kararındayız. Böylece 42 gün fazladan ilaç kullanma zahmeti sona erecektir.Maddi olarak da olumlu etkileri olacaktır .
Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

Paylaş

Yorum

  • murat dündar Yanıtla

    bilgisiz bi doktorda yada bizi kobay olrak mı kullandı bilmiyorum bize sürekli bu tür ilaçlar verdi sonra bişeylerin ters gittiğini anlayıp doktorumuzu değiştirdik.

    19 Kasım 2014 - 22:04
  • Sibel Atmaca Yanıtla

    Progesteron kullanımının neden 12. haftaya kadar kullanılacağını sorduğumda doktorum da net bir yanıt vermemişti. Eğer burada anlattığınız gibiyse fazladan ilaç kullanılmasına ne gerek var ki.

    8 Şubat 2016 - 12:08

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir