Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi

Yazılar Geri dön

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi; Embriyo tüp bebek tedavisinde kadından toplanan yumurtalar ile erkekten alına spermlerin tek bir yumurtaya tek spermi özel teknolojiler kullanarak enjekte edilmesi ile 4 – 5 günlük döllenme sonrası ortaya çıkan bebeğin ilk halidir. Embriyoların transferi işleminde hangi embriyoların transfer edileceğine doktorlar karar vermektedir.

Ülkemizde çıkan yasalar gereği ilk tüp bebek tedavisinde 1 embriyo transferine izin verilmektedir. İlk deneme başarısız olursa ikinci denemede kanunlar sadece 2 embriyo transferine izin vermektedir. Embriyo transferi ile iki embriyonun tutunması ile ikiz olabileceği gibi embriyoların tutunamaması sonucu başarısız tüp bebek tedavisi gerçekleşmiş olur.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi

Embriyolar en fazla 6 günlük olduğunda ya imha edilmeli veya dondurularak ilerleyen zamanlarda kullanılmak için saklanmalıdır. Embriyoların her biri aynı kalitede olmayıp laboratuvar ortamında 1. Gününden 5. Gününe kadar izlenir ve en canlı olduğu dönem 5. Gün olduğu için genellikle 5. Gün transferi gerçekleşir. Embriyoların kalitesi ve canlılığı tamamı ile sperme bağlıdır. Bu yüzden dölleneme sırasında en kaliteli spermler seçilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi işlemi öncesinde anne adayı 2 haftalık ilaç tedavisine başlar ve embriyo transferi sonrasında embriyonun tutunması için 1 – 3 ay boyunca jel ve ila tedavisi uygulanmaktadır. Embriyonun transferi esnasında rahim içerisine özel sıvı gönderilerek embriyonun yaşaması ev tutunması kolaylaştırılmaktadır. Ayrıca transfer öncesi hücre duvarın kalınlaştırmak için ila alınmaktadır. Zira embriyo rahim duvarına tutunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılar Geri dön