Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık İçin Sebepler

Yazılar Geri dön

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık İçin Sebepler

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık; Tüp Bebek tedavisinde % 90-95 arasında yüksek ve başarılı bir sonuç verse de, bazı sebeplerden dolayı tüp bebek tedavisi yöntemi başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Bu nedenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Genetik Nedenler
 • Enfeksiyon ya da Oluşan Kistler
 • Yanlış Yönde Kasılan Rahim
 • Embriyonun Hatalı Nakli
 • Yanlış Embriyo Tutunması ve Dış Gebelik
 • Rahim Zarındaki Problemler
Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık

GENETİK NEDENLER

Çocuk oluşmasını ve onun dünyaya gelmesini sağlayan embriyonun yapısında meydana gelen genetik bozukluklar gebe kalınmasını engeller. Anne adayının genetik savunma mekanizmasındaki sıkıntıların oluşması, kalitesiz bir emriyo oluşmasına neden olabilir.

ENFEKSİYON YA DA OLUŞAN KİSTLER
Kadınlarda oluşabilen çikolata kistleri sağlıksız embriyoların oluşmasına ve tüp bebeğin tutunamamasına sebep olur. Bunun yanında, bir takım nedenlerden dolayı cerrahi işlem geçirmiş ya da kürtaj müdahalesi yapılması durumlarında tüp bebek tedavi yöntemi başarılı olamamaktadır.

YANLIŞ YÖNDE KASILAN RAHİM
Tüp bebek yönteminde, sağlıklı embriyoların tutunup oluşabilmesi için rahim kasılmalarının aşağı doğru yerine, yukarı doğru olması gerekmektedir. Aksi durumda embriyo tutunamaz ve yöntem başarısız olur.

EMBRİYONUN HATALI NAKLİ
Tüp bebek tedavisinde uygulanan embriyo nakli kısa sürmesine karşın hassas ve ciddi olarak yapılması gereken bir işlemdir. Bu işlem sırasında oluşabilecek bir hata embriyonun tutunamamasına ve tüp bebek yönteminde embriyo tutunmasının başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmaktadır.

YANLIŞ EMBRİYO TUTUNMASI VE DIŞ GEBELİK
Tüp bebek tedavisi uygulanan kadında, embriyoların rahimde yanlış tutunması ve bu işlemi başaramaması durumunda, dış gebelik oluşabilir. Dış gebelikte, kadının rahminde bulunan embriyolar tüplere doğru ilerleyerek orada gelişebilirler, bu da tedavinin başarısız olmasına neden olabilir.

RAHİM ZARINDAKİ PROBLEMLER
Çocuk sahibi olmak isteyen (Tüp Bebek Tedavi Yöntemi İle) Anne adayının, belirli sebeplerden dolayı önceden cerrahi bir işlem geçirmesi ya da enfeksiyona uğramış ise rahim ağzının kontrol edilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda Miyom ve polip tarzı gelişimler rahim zarında problemlerin oluşmasına neden olabilir. Bu da doğru orantılı olarak embriyonun tutmamasına neden olabilir.

Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

Yorum

 • Sevgi Köklü Yanıtla

  Merhaba Halil bey, 43 yaşındayım hiç 10 yıllık evliyim ve hiç çocuğum yok. Tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmak istiyorum ama tüp bebek ile doğan çocukların zeka olarak normal doğanlara göre geride olduğu söyleniyor. Bu durum ne derece doğrudur acaba?

  3 Nisan 2016 - 12:24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılar Geri dön