Tüp Bebek Tedavi Süreci

Yazılar Geri dön

Tüp Bebek Tedavi Süreci

Tüp Bebek Tedavi Süreci; Tüp bebek tedavisi süresi belirli bir tanıma sığmayacak olup bazı önemli noktaların etkisi ile farklılıklar göstermektedir. Öncelikle tüp bebek tedavi süresinin ilk aşaması kadından yumurta toplanması ve erkekten sperm elde edilmesidir. Bu iki kriter sağlanamadığı sürece tüp bebek tedavisi başlanamaz ve süresi uzar.

Tüp bebek tedavisi süresi nedir ve nelere bağlıdır?

Tüp bebek tedavi süresi erkekten sperm bulunmasına bağlıdır. Normal yollardan sperm elde edilmesi süreyi kısaltacaktır. Aksi durumlarda sperm elde edilene kadar süreç uzayacaktır.

Tüp Bebek Tedavi Süreci

Tüp Bebek Tedavi Süreci

Tüp bebek tedavisinde erkekte kaliteli sperm elde edilmesi sorunu yok ise öncelikle anne adayı hazırlanacaktır. Anne adayından yumurta toplamak için uzun ve kısa protokol adı altında iki farklı işlem uygulanacaktır. Kısa protokol 12 – 14 gün olurken uzun protokol 25 – 28 gün arasında değişiklik göstermektedir. Protokole karar verecek olan doktoru, anne adayının durumunu ve laboratuvar sonuçlarını inceleyerek süreci belirleyecektir. Ancak genellikle 12- 14 gün olan kısa protokol uygulanmaktadır. Kısa protokolde hap ve ilaç tedavisi ile birlikte anne karnındaki yumurtalar 24 mm ebatlarına gelince 12 veya 14. Gün yumurtalar toplanacaktır.

Toplanan yumurtalar erkekten alınan spermlerle laboratuvar ortamında döllendirilecek ve 4 – 5 gün boyunca embriyo oluşması beklenecektir. 4. Veya 5. Gün oluşan embriyolar anne karnına transfer edilecek ve 12 – 13 gün sonra yapılacak gebelik testi ile transferin tutup tutmadığı anlaşılacaktır. Embriyonun tutunması ile normal gebelik süreci başlayacaktır. Embriyo tutunmadığı durumlarda ise tüp bebek tedavisi tekrardan doktorun belirleyeceği bir tarihte başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılar Geri dön