Tekrarlayan Düşükler Ve Pıhtılaşma Faktörleri

Tekrarlayan Düşükler Ve Pıhtılaşma Faktörleri

Tekrarlayan Düşükler; Kalıtsal pıhtılaşma faktörlerindeki bozukluklar insanda damar içi pıhtılaşma riskinin arttığının bir bulgusudur. Faktör2 mutasyonunda (Kanda protrombin düzeyi artışı olur)-Faktör 5 mütasyonunda kanda Faktör 5 yıkımı azalmışdır. MTFHR mutasyonlarında bir enzim geninde mutasyon oluşması sonucunda kanda homosistein düzeyinde artma olur ve pıhtılaşmaya eğilim oluşur. Hiperhomosisteinemi (Homosistein artışı) MTHFR gen mutasyonu dışında başka nedenlerle de oluşabilir.

Faktör2 ,Faktör5 ve MTHFR de bulunan mütasyonlar;

kalıtımsal pıhtılaşma bozukluklarından olup, gen mutasyonlarıdır.(genetik malzemede temel yapının değişmesi) Son yıllarda bir çok hekim tarafından anlamsızca araştırılan bu mütasyonların tekrarlayan gebelik kayıpları ile ilişkisi net olarak gösterilebilmiş değildir. MTHFR ve diğer mütasyonlarında pıhtılaşma sonucu bebeğin anne karnında öldüğü ancak 10. gebelik haftasından sonra öldüğü bilinmektedir.Tüp bebek tedavisi öncesinde ve başarısız tüp bebek denemelerini izah için bu testler anlamsızca yorumlanmaktadır.
MTHFR mutasyonu ile folik asit seviyesi arasında ilişkiden bahsedilebilir.
MTHFR mutasyonu olan kişiler, gebelikleri esnasında bebeklerinin omurga anomalisi olup olmadığını iyice tetkik ettirmelidirler. Günümüzde zaten gebelik öncesi tüm kadınlara Folik asit içeren vitamin takviyesi yapılmaktadır.

Ayrıca kemik erimesi ve erken bunama hastalığı ile MTHFR mutasyonları arasında ilişki olduğunu iddaa eden yayınlar da vardır.
Biz 20 yıldır tüm tüp bebek hastalarımıza 100 mg Aspirin vermekteyiz ki bu ilaç bir çok pıhtılaşmayla ilgili sorunu ortadan kaldırmaktadır.Ayrıca düşük yapan tüm hastalarımıza Clexane başlamaktayız. Yine bu ilaç pıhtılaşmayı önlemektedir.

Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

Paylaş

Yorum

  • Saniye Halsızt Yanıtla

    hocam tüp bebek tedavisi oldum ve pıhtılaşma sorunum var. Asprin dışında bir alternatif var mı çözüm için. Bir de tüp bebek ile doğan bebeğin sağığını nasıl etkiler.

    4 Şubat 2016 - 12:01
  • Naciye Yanıtla

    Merhaba halil ibrahim bey, bende homosistein artışı var ve doktorum gen mutasyonundan kaynaklandığından bahsetti. Yazınızı okuyunca tereddütte kaldım, tüp bebek tedavisi sürecindeyiz endişe etmemizi gerektirecek bir durum söz konusu olabilir mi

    15 Şubat 2016 - 12:41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir