Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir Mi?

Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir Mi?

Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir Mi? ; Tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen çiftlerin çoğu bu tedavinin dini açısından caiz olup olmadığını merak eder. Bu konu hakkında tereddütler yaşar. Tüp bebek tedavisi herhangi bir dini açıdan sakınca içermez. Tüp bebek işleminde kullanılan üreme hücreleri tamamen anne ve baba adayına aittir. Tüp bebeği normal yol ile bebek sahibi olmaktan ayıran unsurlar ilaç tedavisi ve birleşmenin laboratuvar ortamında yapılmasıdır.

Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir Mi?

Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir Mi?

Tüp bebek tedavisi olmak isteyen aile için ilk aşama anne adayının belli bir süre ilaç tedavisi görmesidir. Daha süre bu süre zarfı sonunda anne ve baba adayından alınan üreme hücreleri özel bir laboratuvarda özel bir sıvı içeren kapta birleştirilir. Embriyolar oluştuktan sonra aralarında en kaliteli olan embriyo ve embriyolar anne karnına transfer edilir. Daha sonra kan testi yapılır ve gebelik durumuna bakılır.

Ramazan ayı;

Ramazan ayı yaklaştığı için tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen çiftler ramazanda bu tedavinin oruç tutumaya engel olup olmadığı merak etmektedirler. Tüp bebeğin oruç tutmaya herhangi bir engel durumu yoktur. Durumunuz veya sağlık koşullarınız çok özel olmadığı takdirde ramazan ayında size engelleyecek bir tedavi yöntemi değildir. Eğer ilaç kullanmanız gerekiyor ise uzmanınız onayladığı sürece ilaçlarınızı iftar saatinden sonra kullana bilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir