Cinsiyet Belirleme Tarihçesi – Cinsiyet Tayini

Cinsiyet Belirleme Tarihçesi – Cinsiyet Tayini

Cinsiyet Belirleme Tarihçesi

Cinsiyet Belirleme Tarihçesi

Cinsiyet Belirleme Tarihçesi;Hepimiz öncelikle bebeğimizin sağlıklı doğmasını isteriz ama bununla beraber bebeğimizin cinsiyetini belirlemek de isteriz. Bebek doğmadan cinsiyetinden emin olamayız. Fakat buna rağmen hamilelikte bebeğin cinsiyeti hep merak konusu olmuştur. Bu nedenle Yunan, Mısır ve antik Çin uygarlıklarından bu zamana insanlar doğacak bebeğin cinsiyetini doğmadan önce öğrenmenin yanı sıra istediği cinsiyette bebek sahibi olma imkanı sağlayacak formüllerin her zaman arayışı içinde olmuşlar.

Cinsiyet Belirleme Tarihçesi – Cinsiyet Tayini

Cinsiyet tayini ile alakalı bir sürü kulaktan kulağa dolaşan uydurma halk öyküleri, hurafeler ve sihirli öneriler ortaya çıkmıştır. Günümüzde bile maalesef sadece bizim toplumumuzda değil en gelişmiş toplumlarda bile bu tür hokkabazlar rağbet görmektedir. Bilimsel olduğunu iddia eden bir kısım metotlarla bazı konunun uzmanları ve otoriteler anne baba adaylarının bu zaafından yararlanarak istedikleri cinsiyette çocuk sahibi olabilmeleri için öğüt ve önerinin yanı sıra yüzde yüz garanti vermektedirler. Ancak bunların bahsettiği yöntemlerin hiç biri ispatlanmış veya tıbbi geçerliliği olan yöntemler değildir.

Cinsiyet tayininin yani bebeğin cinsiyetinin çiftlerin isteğine göre belirlenmesinin bilimsel olarak mümkünlüğü 1970′lerde Y kromozomu taşıyan spermlerin X’lerden ayrılabileceğinin keşfi ile başlamıştır. O tarihten bu yana anne baba adaylarının  istediği cinsiyette çocuğa sahip olabileceği bilimsel ve gerçekçi yolu açılmıştır.

Çocuğunuzun cinsiyetini belirlemek ya da bu konuda destek almak istiyorsanız Op. Dr. Halil ibrahim Tekin’e soru sorarak yardım alabilirsiniz.

Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

Paylaş

Yorum

 • çağla aydın Yanıtla

  Siz hamileyken Çin Takvimine baktınız mı?Cinsiyet Belirleme tuttu mu?

  6 Temmuz 2014 - 12:39
 • aylin karaca Yanıtla

  Merhaba hocam öncelikle yardım ve ilginiz için size teşekkür ederim.İlk bebeğim erkek ikinciyi düşünüyorum kız olsun istiyorum sansa bırakmamak için mutlaka size başvuracağım.

  6 Temmuz 2014 - 15:54
 • kübra aytaç Yanıtla

  cinsiyet tayini Türkiye’de yasak bu nedenle sizden yardım almak istiyorum.

  7 Temmuz 2014 - 01:10
 • yasemin açıkgöz Yanıtla

  çin takvimi olasılıklara dayalı bence en garanti yönten cinsiyet tayini bizzat tecrübe ettim çünkü. hocama da yardımlarından dolayı çok tşk ederim .

  19 Kasım 2014 - 22:28
 • Kader Saayat Yanıtla

  Çin takvimi dışında başka bir cinsiyet belirleme, cinsiyet tayini seçeneğimiz yok mu?

  1 Şubat 2016 - 14:10
 • S.birgül Yanıtla

  İyi günler hocam benim 3 kızım var bir tane oğlan istiyorum.nasıl bir tedavi süreci oluyor

  3 Ocak 2017 - 23:52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir