AMH Testi Nedir? AMH Sonuçları Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Yazılar Geri dön

AMH Testi Nedir? AMH Sonuçları Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

AMH tesi nedir; Anti Müllerian Hormon yani AMH bir hormon çeşididir. AMH hormonu yumurta üretiminin olduğu yer olan folikül bölgesinde üretilen bir hormondur. Bir kadının ne kadar doğurganlık vasfına sahip olduğunu anlamak için AMH testi yapılır. Test sayesinde kadınların sahip olduğu yumurta miktarı hakkında bilgi sahibi olunur. Bu değer her kadında farklılık göstermektedir. Her kadının her yaşta yumurta üretimi farklıdır.

Bu test sadece doğurganlık durumunu ölçmek için yapılmaz. Eğer polikistik over sendromu durumu var ise kişinin yumurtalık fonksiyonunun ne durumda olduğu hakkında da bilgi sahibi olunabilir. Ayrıca testis fonksiyonlarının ne durumda olduğunu öğrenmek ve bilgi analizi yapmak için erkek çocuklarda bu test yapılabilir.

AMH Testi Değenlendirilmesi;

amh testi

amh testi

Testin sonucunun iyi olduğunu gösteren en iyi aralık “1.82-3.0 ng/mL” değeridir. Bu değer aralığına sahip iseniz doğurganlık için en iyi aralığa sahipsiniz demektir. Eğer değer aralığı 0.14 veya bu değerden daha düşük ise doğurganlık şansınız çok düşüktür. 3,5 üzerinde olan değerlerde ise genellikle polikistik over sendromu durumu gözlenmektedir.

Bu testin değerinin düşük olması bir bayanın yumurta sayısının düşük olduğunu göstermekle birlikte yumurta kalitesinin de düşük olduğunu göstermektedir.

Bu değerinin düşük olması;
Menepoz, Prematür Ovaryan yetmezlik, testis sorunlarının göstergesidir.

Eğer bir kadın anne olmak istiyor ise AMH değeri düşük ise hemen gerekli ilaç tedavisine başlamalıdır. Çünkü zaman ilerledikçe ve gerekli tedavi yapılmadıkça değer de gitgide düşecektir.

Bu değerin yüksekliğini tedavi etmek için gerekir ise doğum kontrol hapı, klomifen, metformin, progesteron destekleri, letrozol veya tamoksifen gibi ilaçlar ile tedavi süreci gerçekleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılar Geri dön